Home Actress Stina Wollter HD Instagram Photos and Wallpapers April 2024 Stina Wollter Instagram - Ibland är nuet överväldigande. När man står på en plats och bara ser sig om. Vad ska vi fira? Jo vi kan fira att vi finns. Att vi vill Att vi ser Att vi inte backar Vad ska vi fira? Att Alla dem som i myrsteg och språng, i motstånd och ihärdig besvärlighet berett vägen fram till nu inte gjort det förgäves för du finns ju, och jag Och vi vill Och vi ser Och vi kan Och det får vara det som kan kläckas ur detta sjunkande hjärta medan filmen på en mamma som vaggande sjunger för sin svepta döda dotter (”Åh, min dotter, mitt hjärtas själ…”) filmen på en annan mamma som ligger krossad död bredvid sin levande bebis som grå och gråtande grävs fram under damm och betong, eller filmen som förklarar att tusentals människor ska dela på en handfull toaletter på ställen i Gaza tränger sig fram och lägger sig bredvid hundratals andra bilder på kvinnors utsatthet av de mest skilda slag. Jag sjunker och kämpar … och DÄR kommer jag på den gamla klyschan att ingen kan göra allt men ALLA kan göra NÅGOT. Om det så är att bidra till en insamling, säga ifrån i fikarummet mot skitsnack, prata med dina barn om 8 mars, kämpa mot sexuellt våld, för rättvisa löner, säkra förlossningar, utbildning, aborträtt, mot utseendehets, våldtäktskultur, med internationella samarbeten för att stärka kvinnors position eller vad du väljer att lägga kraft… gör det bara NÅGONSTANS. Ja! Bra! Att göra är ett bra recept mot den sjunkande känslan. Var inte ensam nu i mörkret, sök dig till eldarna, sammanhangen, vännerna, mötena. Blås på varandras falnande glöd. Så får vi syn på varandra. Vi lyser vägen fram. 🔥🔥🔥 (Internationella kvinnodagen infaller 8 mars varje år och uppmärksammar ojämställdhet och kvinnors situation över hela världen.)

Stina Wollter Instagram – Ibland är nuet överväldigande. När man står på en plats och bara ser sig om. Vad ska vi fira? Jo vi kan fira att vi finns. Att vi vill Att vi ser Att vi inte backar Vad ska vi fira? Att Alla dem som i myrsteg och språng, i motstånd och ihärdig besvärlighet berett vägen fram till nu inte gjort det förgäves för du finns ju, och jag Och vi vill Och vi ser Och vi kan Och det får vara det som kan kläckas ur detta sjunkande hjärta medan filmen på en mamma som vaggande sjunger för sin svepta döda dotter (”Åh, min dotter, mitt hjärtas själ…”) filmen på en annan mamma som ligger krossad död bredvid sin levande bebis som grå och gråtande grävs fram under damm och betong, eller filmen som förklarar att tusentals människor ska dela på en handfull toaletter på ställen i Gaza tränger sig fram och lägger sig bredvid hundratals andra bilder på kvinnors utsatthet av de mest skilda slag. Jag sjunker och kämpar … och DÄR kommer jag på den gamla klyschan att ingen kan göra allt men ALLA kan göra NÅGOT. Om det så är att bidra till en insamling, säga ifrån i fikarummet mot skitsnack, prata med dina barn om 8 mars, kämpa mot sexuellt våld, för rättvisa löner, säkra förlossningar, utbildning, aborträtt, mot utseendehets, våldtäktskultur, med internationella samarbeten för att stärka kvinnors position eller vad du väljer att lägga kraft… gör det bara NÅGONSTANS. Ja! Bra! Att göra är ett bra recept mot den sjunkande känslan. Var inte ensam nu i mörkret, sök dig till eldarna, sammanhangen, vännerna, mötena. Blås på varandras falnande glöd. Så får vi syn på varandra. Vi lyser vägen fram. 🔥🔥🔥 (Internationella kvinnodagen infaller 8 mars varje år och uppmärksammar ojämställdhet och kvinnors situation över hela världen.)

Stina Wollter Instagram - Ibland är nuet överväldigande. När man står på en plats och bara ser sig om. Vad ska vi fira? Jo vi kan fira att vi finns. Att vi vill Att vi ser Att vi inte backar Vad ska vi fira? Att Alla dem som i myrsteg och språng, i motstånd och ihärdig besvärlighet berett vägen fram till nu inte gjort det förgäves för du finns ju, och jag Och vi vill Och vi ser Och vi kan Och det får vara det som kan kläckas ur detta sjunkande hjärta medan filmen på en mamma som vaggande sjunger för sin svepta döda dotter (”Åh, min dotter, mitt hjärtas själ…”) filmen på en annan mamma som ligger krossad död bredvid sin levande bebis som grå och gråtande grävs fram under damm och betong, eller filmen som förklarar att tusentals människor ska dela på en handfull toaletter på ställen i Gaza tränger sig fram och lägger sig bredvid hundratals andra bilder på kvinnors utsatthet av de mest skilda slag. Jag sjunker och kämpar … och DÄR kommer jag på den gamla klyschan att ingen kan göra allt men ALLA kan göra NÅGOT. Om det så är att bidra till en insamling, säga ifrån i fikarummet mot skitsnack, prata med dina barn om 8 mars, kämpa mot sexuellt våld, för rättvisa löner, säkra förlossningar, utbildning, aborträtt, mot utseendehets, våldtäktskultur, med internationella samarbeten för att stärka kvinnors position eller vad du väljer att lägga kraft… gör det bara NÅGONSTANS. Ja! Bra! Att göra är ett bra recept mot den sjunkande känslan. Var inte ensam nu i mörkret, sök dig till eldarna, sammanhangen, vännerna, mötena. Blås på varandras falnande glöd. Så får vi syn på varandra. Vi lyser vägen fram. 🔥🔥🔥 (Internationella kvinnodagen infaller 8 mars varje år och uppmärksammar ojämställdhet och kvinnors situation över hela världen.)

Stina Wollter Instagram – Ibland är nuet överväldigande. När man står på en plats och bara ser sig om.
Vad ska vi fira?

Jo vi kan fira att vi finns.
Att vi vill
Att vi ser
Att vi inte backar

Vad ska vi fira?
Att Alla dem som i myrsteg och språng, i motstånd och ihärdig besvärlighet
berett vägen fram till nu inte gjort det förgäves
för du finns ju, och jag

Och vi vill
Och vi ser
Och vi kan

Och det får vara det som kan kläckas ur detta sjunkande hjärta medan filmen på en mamma som vaggande sjunger för sin svepta döda dotter (”Åh, min dotter, mitt hjärtas själ…”) filmen på en annan mamma som ligger krossad död bredvid sin levande bebis som grå och gråtande grävs fram under damm och betong, eller filmen som förklarar att tusentals människor ska dela på en handfull toaletter på ställen i Gaza tränger sig fram och lägger sig bredvid hundratals andra bilder på kvinnors utsatthet av de mest skilda slag.

Jag sjunker och kämpar … och DÄR

kommer jag på den gamla klyschan att ingen kan göra allt men ALLA kan göra NÅGOT. Om det så är att bidra till en insamling, säga ifrån i fikarummet mot skitsnack, prata med dina barn om 8 mars, kämpa mot sexuellt våld, för rättvisa löner, säkra förlossningar, utbildning, aborträtt, mot utseendehets, våldtäktskultur, med internationella samarbeten för att stärka kvinnors position eller vad du väljer att lägga kraft… gör det bara NÅGONSTANS.

Ja!
Bra!
Att göra är ett bra recept mot den sjunkande känslan. Var inte ensam nu i mörkret, sök dig till eldarna, sammanhangen, vännerna, mötena. Blås på varandras falnande glöd. Så får vi syn på varandra.
Vi lyser vägen fram. 🔥🔥🔥

(Internationella kvinnodagen infaller 8 mars varje år och uppmärksammar ojämställdhet och kvinnors situation över hela världen.) | Posted on 08/Mar/2024 14:59:03

Stina Wollter Instagram – Klipp från dokumentären Israelism.

Förståelse. Att lyssna. 
Att skilja saker åt som destruktiva krafter tjänar på att blanda ihop. 

Att kränga kritik av staten Israels ockupationspolitik till antisemitism skapar ju bara mer antisemitism-hur skevt den än låter. Av respekt för judendomen som funnits i tusentals år är det så innerligen viktigt att skilja det drygt hundraåriga sionistiska koloniala projektet från den. 

För att kunna förstå det som sker i Gaza och på Västbanken måste vi förstå historien. Den finns tillgänglig. Jag vägrar acceptera att vår regering är så okunnig som den just nu verkar vara. Men å andra sidan; om den HAR kunskap och ändå vägrar ta ställning i det som hos vår planets högsta rättsliga instans, @cij_icj i Haag kallats för folkmord, etnisk rensning, apartheid och illegal ockupation- och bosättarplaner… Då vill jag som svensk medborgare ha tydliga svar på vad som ligger bakom. 
Världen vrålar STOPP.
Det går inte att blunda eller negligera de horribla brott som begås. (Som har pågått i årtionden.) 
Rent juridiskt är det att vara delaktig i brotten-att inte protestera och agera på alla tänkbara sätt. 
@ifnotnoworg @simonerzim @israelismfilm
Stina Wollter Instagram – Människors möte

Om i ödslig skog
ångest dig betog
kunde ett flyktigt möte
vara befrielse nog

Giva om vägen besked
därpå skiljas i fred
Sådant var främlingars möte
enligt uråldrig sed

Byta ett ord eller två
gjorde det lätt att gå
Alla människors möte
borde vara så.

HJALMAR GULLBERG	

Vi ses på @aftonstjarnan 7-8 mars och/eller @bingolotto_ 10 mars.

Check out the latest gallery of Stina Wollter