Lisa Nilsson Instagram – Måste utbringa en skål – i motljus – för att sista dagen före uppbrott är en så givande och lycksalig dag! Att avloppet funkar ingen, att avloppsanläggaren tog sig tid att komma hela vägen ut hit ifrån Strängnäs på en söndag! Att vädret var så fint att det gick att bjuda honom på lunch vid fina utsikten efter den slammiga mödan, att en dotter och en kusin fick snorkla sig runt vikarna med min älskade bror 😍 Att storfamiljen har så många gulliga småbarn just nu, att få kaffe med öns tappraste trebarnsmamma på en brygga, att få kasta pinne åt en överentusiastisk hund, att vinden mojnade och molnen skingrades, att glittret fortfarande ligger över fjärden efter kl 18, att äldstan ringde och lät glad, att en bolognaise står på kokning, att denna sommar gett så mycket gemenskap och vila, att Margauriten fortfarande blommar, att mitt sovrum är så underbart och svalt, att båttrafiken aldrig blir tråkig, att jag hade en skvätt Sancerre kvar i kylen, att Joni Mitchell fortfarande är intressant att lyssna på efter 35 år med samma skiva i en gammal bärbar cd-spelare från förr, att de sista tre kvarvarande i min närmsta familj snart knatar upp för min långa backe, och att jag och mina döttrar ska få fira min 54 årsdag med min pappa och styvmor på tisdag!
Livet är i vändning och sommarsluts-vibb på fler sätt än att en årstid går mot skolstart.. Varje minut, varje enastående minut är vår så länge vi lever. Och jag har goda skäl att gråta oftare och mer lättillgängligt nuförtiden. Precis som att jag oftare tycker om människor numera. Med varje årsring ökar utrymmet för träffytorna utifrån och in.
Precis som att det med varje extra kilo finns mer att klappa på och (!) att leva av – sen på slutet när inte ens aptiten kan lura oss ifrån döden längre.
Tack ❤️🙏🏼🥂🍀 | Posted on 11/Aug/2024 21:49:00
Check out the latest gallery of Lisa Nilsson



